Nedir Gerçek Radyoculuk?

Nedir gerçek radyoculuk?

İş sadece mikrofonu açıp sunuyor olmak ile bitmez az buçuk bu işin tekniğini bilmek, star havalarından arınmak, tevazu sahibi olmak şart. Şahsi düşüncem “eski kafa radyoculuğu” bir kenara bırakmak gerektiği yönünde…

3 ay mikrofondan uzak kalınca bir Allah’ın kulu adınızı anmaz; eğer adınız Nihat Sırdar,Kadir Çöpdemir ve sizin aklınıza gelen o isimlerden birisi değilseniz.

En azından kullandığın mikrofonun, mikserin marka modelini bilmek kullandığı otomasyon programının özelliklerini bilmek çok önemli.

Seslendirme yap demiyorum çünkü herkesin meziyeti olmayabilir. Prodüksiyon ile kendine materyal çıkar diyorum. Mesela yaptığın yayında en iyi bölümleri senden daha iyi kimse bilemez herhalde bunu eski yeni tüm program yapanlara söylüyorum.
Yani kendi malzemeni kendin çıkartırsan kazanırsın!
Atasözüyle betimlemek gerekirse “Ne ekersen onu biçersin.”

İşte tam burada bahsetmek istediğim birisi var Eftalya Nur Öktem :
Radyo D transferinden beri daha çok çalışıyor çabalıyor uğraşıyor ve didiniyor desek yeridir.
Yayında O Ses Türkiye jürilerinin sesleriyle komedi tadında bir tanıtımını dinledim ve işte özlediğim yaratıcılık bu demedim dersem yalan olur, kendisini tebrik ediyorum.

Değerli Murat Duran’a ise görevinde başarılar diliyorum. İşi gerçekten zor negatif durumları pozitife çevirmeyi radyo tekniğinde gösterdiği başarıyı bakalım “Yayın Yönetmeni” olarak gösterebilecek mi?

Konu nereden nereye geldi.
Açıkçası gördüğüm durumlardan birisi ben şu kadar yıllık radyocuyum diye çalıştığı yıla güvenerek saçma özgüven sergileyenler…
Ama gençlerde hata çıkmıyorlar zıpkın gibi fişek gibi değiller tembel tenekeler çünkü.
Bu işin sadece okul ile olacağını düşünüyorlar.
Okulunu oku ama bir şeyi unutma genç arkadaşın bu işe “RUHUNU KOY” yoksa abilerin ablaların tüm rehavetli ve egolu yayınlarına rağmen sana mikrofon kapısı açılmasına imkan sağlamayacaklardır.

Hatta bazı kıskanç radyocuların çok iyi giden radyo programına bütçe verdirmeyerek bitmesine neden olduğunu bile duyduğumu söyleyebilirim.

Sözün özü şöyle;
İşini sev !
Sıkı sıkıya sarıl !
Kaç yıldır yaptığın değil !
Nasıl icra ettiğin önemli !

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

İbrahim YAMAN

 

KÖŞE YAZARLARI
İbrahim YAMAN

Radyo Delisi

Umut Kuzkaya

Alem FM Radyo Programcısı

SPONSOR