RTÜK Yeni Başkanıyla Adeta Resetlendi!

Radyo Televizyon Üst Kurul Başkanı Ebubekir Şahin’in göreve gelmesiyle birlikte RTÜK kendini adeta resetledi. Sanki eski RTÜK gitti yerine yepyeni bir kurum geldi.

Son zamanlarda RTÜK’le işleri olan birçok yayıncı kuruşlardan aynı sözleri duyuyorum.  Daha önceden dile getirmiş olduğumuz RTÜK’te muhatap bulamıyoruz sözleri artık böylelikle tarih oldu.

Yayıncı Kuruluşların RTÜK’te daha önceden yaşadığı problemleri ve beklentilerini kısaca özetlemek gerekirsek;

  • RTÜK sadece ceza kesen bir kurum olarak anılmamalıdır. Yeri geldiğinde ödüllendirme yaparak yayıncılara katkı sağlamalıdır.

 

  • Çağrı adı değişikliği gibi basit işlemlerde süreç artık kesinlikle uzatılmamalıdır. Düşünün ki bir ticari kurumsunuz ve zarar ettiğinizden dolayı yayın formatınızı ve çağrı adını değiştirmek istiyorsunuz ama bu süreç 1 ay gibi makul bir sürede çözülebilecekken 1 yıl gibi bir süreyi bulması birçok yayıncıya ciddi zararlar vermektedir.

 

  • Türkiye’nin her noktasında radyolar lisans tipine göre tek tip frekanstan yayın yapmalıdır. Bir Ulusal radyonun İstanbul frekansı kaçsa tüm Türkiye’de aynı frekans olarak düzenlenmeli. Böylelikle enterfre probleminin de önüne geçilmiş olacaktır. Böyle bir düzenleme ile Marmara bölgesinde yayın yapmakta olan 25 radyo frekans olmadığı için yayın yapamayacaktır. Bu yayıncı kuruluşların mağdur olmaması adına ihale sistemi ile en düşük rakama radyo kullanım hakkını devretmek isteyenlerden bu hakkı RTÜK kendi bütçesi üzerinden satın almalıdır.

 

  • İstanbul’da yapılan yeni kule’de toplam 100 radyo olacağı söyleniyor. 2 Mhz boşlukla yayın yapılması halinde toplam 103 radyo yayın yapabilir. Kayışdağı’na ikinci bir kule kurularak ve yukarıda bahsetmiş olduğumuz frekans düzenlemesi yapılması ile birlikte bölgesel ya da ulusal radyoların buradan yayın yapması sağlanabilir.  Böylelikle hiçbir yayın enterfre edilmemiş olacaktır. Diğer iller’de frekans karşılığında da kendileri olacağı için güç dengesini kendileri sağlamış olacaktır.

 

  • Yayıncı kuruşların birçoğu meslek birlikleri ile icralık durumda. Ödeme yapamadığı için hapse atılan da var. Meslek birliklerine ödenen bu para artık kesilen fatura üzerinden ücretlendirilmelidir. RTÜK’e ödenen katkı payına telif ücretleri içinde 1 ya da 2 puan eklenmesiyle bu problem tamamen ortadan kalkabilir. İstanbul’da 4 meslek birliği için ortalama aylık 10 bin TL Telif ücreti isteniyor. Bu rakamı ödeyemeyecek birçok yayıncı kuruluş var.

 

  • Radyo Reyting Araştırması taşınabilir People Meter sistemiyle yapılmalıdır. Böyle bir sistemde günlük rapor sunulur. Stüdyo çıkışlarına konulacak cihazlar ve deneklere verilecek cihazlar sayesinde kişinin dinlediği radyo sesi algıladığı gibi hangi radyondan bu sesin geldiğini algılayıp merkeze bilgi göndermiş olacak ve böylelikle beyana göre değil de daha güvenilir bir şekilde ölçümleme yapılmış olacaktır.

 

  • Reklam pastası da Radyoların günlük reytinglerinde ki duruma göre ücretlendirilmelidir.

 

Gelişmeleri Radyocular.com‘dan takip edebilirsiniz.

 

KÖŞE YAZARLARI
İbrahim YAMAN

Radyo Delisi

Umut Kuzkaya

Alem FM Radyo Programcısı

SPONSOR