Haber

Yerel Radyolar

Adem Metan “Kompo Komik” İle Raflarda! 

Adem-Metan

Karadeniz FM’in başarılı sabah programcısı Adem Metan’ın yeni kitabı “Komple Komik” çıktı.

Adem Metan bu kez yüzleri güldürecek!

‘’Çocuklar karanlıktan genelde korkarlar. Çünkü hayallerinde tasarladıkları karakterlerin varlığına inanacak kadar samimi ve yaratıcıdırlar. Bu kurgulama yetenekleri eğitim hayatlarında da sık sık gün yüzüne çıkmaktadır. Buna gerek dolaylı yollardan, gerekse hatırımızda kaldığı kadarı ile bizzat kendimizden yada bir sınıf arkadaşımızdan duyarak şahit olmaktayız. Maalesef bir süre sonra, saf duyguların yerini, samimiyetten uzak ve bir takım dünyevî beklentilerle boğuşan yetişkin bireyler alıyor. Çok sevdiğim bir söz var; ‘’İnsan büyüdükçe, hayalleri küçülür.’’  Kendileri küçük, hayalleri kocaman olan çocuklarımızın dünyalarında bu kitap ile yolculuğa çıkıyoruz.

Unutulan gülümsemeleri ortaya çıkaracak, yerlerini zaman zaman kahkahaya bırakacak bu gerçek hikâyeleri okuyunca her şeyi unutacaksınız. Her sabah İstanbul’un sabah saatlerinde Adem Metan’ın frekansıyla gülümseyen gözler, şimdi kitabıyla yüreklerinize mutluluk serpecek.  Kompo Komik eseri 8-15 yaş arası çocukların deyimlere, atasözlerine verdiği ilginç kompozisyon yorumları yer almaktadır. Kahramanları kendileri olan zaman ana ve ara roller üstlenen bu çocuklar, sizi bilinmeyen hayallere götürürken, yüzünüzde hoş bir gülümseme bırakacak.

“Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır” sözünü açıklayınız.

YİĞİT ENİŞTEM

Teyzem her gün bakkaldan yoğur alır. Tabakla enişteme verir. Enişteme ye ki, güçlenesin der. Eniştem teyzemi kırmaz. Her gün bir tabak yoğurt yer.

Bir gün teyzeme gittim. Baktım eniştem yine yoğurt yiyor. Baktım onun yoğurt yiyişi değişik. Bir sağ elle yiyor, bir de sol elle yiyor. O yerken ben de ona seslendim.

“ Ye yiğit eniştem ye!” dedim.

Ben her gittiğimde eniştem işten gelir yoğur yer ve ben de “Enişte ne güzel yoğurt yiyorsun öyle! Yiğit eniştem benim ye!” derim.

  1. Seçici – 6. Sınıf

“Komşunun tavuğu komşusuna kaz görünürmüş” sözünü kompozisyon kurallarına göre açıklayınız.

YOKSULLUK ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY

Eğer komşunun bir tavuğu varsa, bu da insanlara kaz gibi görünüyorsa, bu tavuğu kaz gibi görenin son hayatından (hayatı boyunca) hiç tavuk yemediğinden belki bu tavuğu kaz gibi görüyor. Bir insan ne kadar da cimri oluyorsa bu tavuğu kaz gören insana tavuğu kestiğinde biraz ona veririz. Neden derseniz, bu insanın karnı aç değil, gözü hiç doymaz.

Bunun için komşunun tavuğuna kaz gibi bakmamalıyız.

Ö. Çalışkan – 7. sınıf

Related posts