radyokanalları

Radyoların her yıl meslek birliklerine ödediği teklif hakkı ve hemen hemen çoğu radyonun da bu ücreti öderken ne kadar zorlandığını biliyoruz.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul FM’in Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Demirdöğen’in telif hakları ücretlerinden dolayı dayanamadığını ve yayınları kapatacağını anlatan bir yazısı vardı haber sitelerinde.  Özellikle radyo sahiplerinin şu aralar ekonomik anlamda sıkıntılı olduğunu ve meslek birliklerine ödeme yapamadıklarını da biliyoruz. Bununla ilgili bir de ödeme yapamadığı için cezaevinde olan 3 radyo sahibi olduğunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Radyoların reklam pastasından pay alamaması bir çok radyo sahibi için büyük sıkıntı ve ekonomik kriz yaratacak kadar da dert. Bu işsizlikle beraber meslek birliklerine ödenen telif hakları da iyice can sıkmaya başladı.

Şunu da sormak isteriz takipçilerimize; radyolar sanatçıların şarkılarını çalarken bir yandan da o kişilerin reklamlarını yapmış olmuyorlar mı? Burada ücreti radyonun mu meslek birliklerine, yoksa sanatçıların mı radyolara ödeme yapması gerekmekte?

Son zamanlarda bir çok radyonun yeni çıkan sanatçıların şarkılarını çalmadığı ve bu sanatçılarında radyolara tepki gösterdiği gözlerden kaçmıyor.

Dolayısıyla bundan böyle Radyocular.com ailesi olarak Telif Haklarına karşı olduğumuzu dile getireceğimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.