rrccc
Yapılan dini içerikli yayınlarla hemen hemen Türkiye’nin 81 iline seslenen radyo istasyonu 4 yılına girdi.
Bu sesi herkes duymalı’ sloganıyla çıktığı yayın hayatında, bugünlerde dört yaşına basmanın heyecanını yaşıyor Radyo Cihan. Ana programları ezan vakitlerine göre ayarlanan radyoda, geriye kalan zamana diğer yapımlar serpiştiriliyor. Radyonun yeni yaşında dinleyicileri yeni programlar bekliyor.
Radyo Cihan, 6 Nisan 2011’de ‘Bu sesi herkes duymalı’ sloganıyla yayın hayatına başladı. Gönüllere hitap eden bir frekans hayat buldu böylece. İnsanlığa hizmet düşüncesiyle yola çıkmıştı.
‘Samimiyet kokan duygusallık beni radyoya bağladı’
Radyo, en eski iletişim araçlarından. Şu an teknolojinin geldiği noktayı dikkate aldığımızda bu eski fakat eskimeyen iletişim aracı, halen günlük hayatımızın önemli bir parçası. Çünkü hem ucuz hem yaygın. ‘Bu sesi herkes duymalı’ sloganıyla yola çıkmıştı Radyo Cihan. Bu sesin nerelere kadar ulaştığı hakkında Genel Yayın Editörü, “Bir radyo olarak bütün iletişim yollarını değerlendirip bu sesin herkese ulaşması için çalışıyoruz. Öncelikle karasal yayın olarak şu an Türkiye’nin en geniş yayın ağına sahip ikinci radyosuyuz. Ayrıca web sitesi ve akıllı telefon uygulamalarıyla dünyanın her yerinden dinleyicilerimize ulaşabiliyoruz ki gurbetteki dinleyicilerimizden çok güzel geri dönüşler alıyoruz.” diyor. Din temalı tematik yayın yapan her radyonun halk nezdinde mutlaka bir karşılığı var Gözüböyük’e göre. Bu alanda yayın yapan bütün radyolarda bir hizmet veya dava şuuru mevcut. Dolayısıyla kemik bir dinleyici kitlesi var. “Asıl mesele, insanlara aktarılacak hak ve hakikatin, değerine halel getirmeden kaliteli bir yayıncılıkla ve etkili bir şekilde sunulması.” diyen Gözüböyük’e göre, bu noktada radyolar birbirinden ayrılıyor.
Bir hatırasını şöyle paylaşıyor Gözübüyük: “Sosyal demokrat olduğunu ifade eden ve bir hafta boyunca Radyo Cihan’ı dinleyen bir dinleyici telefonla aradı ve şu ifadeleri kullandı: Birçok radyo dinliyorum. Açıkçası dini bir radyo geldiğinde hemen değiştiriyordum. Çünkü bana ya çok suni veya çok klişe geliyordu. Fakat ne zaman sizin radyonuza denk geldim, kendimi dinlemekten alıkoyamadım ve bir haftadır dinliyorum. Hayranlığımı ifade etmek istiyorum. Yayınınız çok sade ve akıcı. Ama özellikle sohbetlerdeki hem ilmi seviye hem de samimiyet kokan duygusallık beni bu radyoya bağladı.”