aydemir_2

Radyocular.com ekibi olarak FULLMEDYA’nın kapısını çaldık.

Hani şu yıllardır dinlediğiniz birçok radyonun, televizyonun, program ve programcılarının  kulaklarınıza küpe olan jingle’larını, jeneriklerini, tanıtımlarını, dinleyip izlediğiniz reklamların şarkılarının ve seslendirmelerinin yapıldığı sayılı stüdyolardan biri olan FULLMEDYA’yı ziyaret ettik.

Stüdyonun sahibi Murat Aydemir, Radyoculuğa 1992 yılında başlayan eski kulağı kesiklerden.2008 yılında aktif olarak radyoculuğu bırakarak o güne kadar icra ettiği prodüksiyon ve müzisyenlik mesleğini artık kendi kurduğu stüdyoda bağımsız olarak sürdürmeye karar verir.

Aradan geçen 23 yılda hali hazırda binlerce reklam ve jingle tecrübesi olan Murat Aydemir, FULLMEDYA ile Yurtiçinde Edirne’den Kars’a, Yurtdışında ise başta Gurbetçi vatandaşlarımızın en yoğun yaşadığı Almanya olmak üzere Avustralya’dan Amerika’ya kadar birçok ülkede, bir çok mecraya profesyonel olarak prodüksiyon hizmeti sunmaya devam etmiş. Bu gün ise bize açtığı arşivi ise gerçekten devasa bir sesli reklam ve jingle müzesi haline gelmiş. Dinledikçe ve izledikçe ‘’vay be bu işte mi buradan çıktı’’ demeden kendimizi alamadığımız bir çok reklam ve jingle’a şahit olduk.

avrupanin_sesi_FULLMEDYA

Türkiye’nin 7 bölgesinde hangi ile giderseniz gidin abartısız mutlaka bir radyo veya televizyon kanalının reklam kuşağında FULLMEDYA stüdyosundan çıkmış bir Jingle, reklam vb. dinleme olasılığınız oldukça yüksek. Özellikle Stüdyo sahibi Murat Aydemir’in sesini dinlediğinde mutlaka bir yerlerden hatırlayan insan sayısı hiçte azımsanmayacak kadar çok.

Özellikle Almanya’da yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız Yurtdışına yayın yapan Major Televizyon kanallarımızı izledikleri için Murat Aydemir’in sesine aileden biri gibi aşinalar. Çünkü FULLMEDYA Avrupa’daki Türklere uzaktan profesyonel sesli Prodüksiyon hizmetini ilk götüren isimlerden biri. O günden bugüne binlerce reklam ve jingle ile Gurbetçi Türklerin gizli sesi oluvermiş Murat Aydemir ve FULLMEDYA. Tabi bu ‘’Avrupalı Bayan’’ dergisinin ilgisini çekince, bizim Avrupalı Türkler duydukları o sesin sahibini yani Murat Aydemir’i ve FULLMEDYA’yı Dergideki uzun röportaj ile yakından tanımışlar.

Konu müzikten açıldı. Murat Aydemir ve FULLMEDYA aynı zamanda  profesyonel olarak Sinema Filmi, Dizi Film, Belgesel, Tanıtım Filmleri, Seçim Müzikleri-Şarkıları ve albüm aranje, beste işleri de yapıyor. 2011 yılında çıkan ‘’Sanatbank 7A1’’ , 2014 Yılında Çıkan Yonca Evcimik 15.  albümü bir çok radyo istasyonunun arşivinde mutlaka vardır. Bu iki albüme baktığımızda hem besteleri hem de yorumları ile Murat Aydemir ismini göreceksiniz. Murat Aydemir sözü müziği kendisine ait yüzlerce beste yapmış ve bir çoğunu kayda almış. Röportaj sonunda vereceğiniz linklerden bunları dinleme şansınız olacak.

2012 Yılında FULLMEDYA ilk kez uzun metrajlı bir işe imza atmış. Yönetmenliğini Halil Sarı’nın, yapımcılığını SİYAHTÜRK’ün yaptığı Ülkücüler Sinema Filminin Tüm özgün müzikleri FULLMEDYA stüdyolarında özgün olarak hazırlanmış ve bu filmin müzikleri albümleştirilerek ‘’AVAZ’’ adı altında yayımlanmış.

Sohbetimiz oldukça keyifli geçiyor, arşivler açılıyor işler dinleniyor, bizimle beraber Murat Aydemir’de zamanda yolculuk yapıyor, eee dile kolay tam 23 yıl neler var neler. Abartısız on binlerce reklam binlerce jingle var ama özellikle burada dinlediğim işlerin bazılarından bahsetmeden geçemeyeceğim.

Mesela Radyo ve Televizyon Jingle’ları en hoşuma giden işler oldu. Gerçekten bir Radyo ve Televizyon kanalının en önemli imaj unsurlarından biri de jingle ya da Jenerikler. Dinlediklerimden sonra diyebilirim ki FULLMEDYA ve Murat Aydemir bu işi gerçekten çok iyi yapıyor.

sstudyo_2

Özellikle Karma yayın yapan radyo istasyonları FULLMEDYA ile çalışıp çok memnun kalmışlar. Zira karma müzik yayını yapan radyoların jingle’ları da yayınları kadar karmaşık armoni ve ahenk içermek zorunda bundan dolayı Murat Aydemir engin hayal ve müzik gücünü dinlediğim işlerin hepsinde adete coşturmuş. Örnek vermem gerekir ise; İstanbulun Sesi Radyosu, Radyo Full, Radyo Ekin, Radyo Duble, Radyo Avrasya, Mega Fm, Radyo Piramit, Radyo Mastika, Radyo Koç, Radyo Vatan, Radyo Keyif, Radyo Mavi, Tarz Fm, Radyo Urfa, Lokum Fm ve Lokum Türk, Sipas Vizyon TV, Vizyon 58 Tv jingle ve jenerikleri gerçekten beni benden aldı. Dinlediğimiz o jingle’ların bütün enstrümanlarını bu stüdyoda tek tek, kanal kanal dinlemek ise başka bir ayrıcalık.

Belirtmeden geçemeyeceğim FULLMEDYA birçok radyocunun tanıtım jingle’ları ile de çok başarılı işlere imza atmış. Örneğin; Okan Karacan ( Okan Karacan On Air) , Hop Dedik Ayhan Show, Füsun Alkan (Müzik Vizyon) , Michael Kuyucu (TRT FM), Fatih Yıldırım (İzlenecek Bi’şey Değil) , Enes Ve Tolga (Yoğun Akıcı).

Bir radyocu olarak FULLMEDYA stüdyosundan ayrılmak gerçekten zor olacak zira bu stüdyoda Türk Özel yayıncılığının bir çok sesli hatırası mevcut, hepsini bu röportajda anlatmak gerçekten çok zor. Şunu belirtmeden geçemeyeceğim, reklam yapma diyeceksiniz ama özellikle özel radyo istasyonlarının FULLMEDYA ile çalışmaması benim kanaatimce gerçekten büyük kayıp.

Dinlediğim her çalışma gerçekten titizlikle hazırlanmış, özellikle jingle’ların hemen hemen hepsi özgün olarak bestelenip yapılıyor ve tamamen bu stüdyoda üretiliyor.

Ve öğreniyoruz ki Murat Aydemir MSG üyesi yani işlerinin hemen hemen hepsini Yasal olarak teliflendiriyor. Günümüzde telif ile ilgili çok fazla sürpriz hukuki sıkıntı yaşayan yayıncı kuruluşlar bu sıkıntıların bazılarının çalıştıkları yapım şirketlerinden kaynaklı olduğunu dillendiriyor. Ancak Murat Aydemir ve FULLMEDYA bu konuda 23 yıl içerisinde hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını, zaten işlerinden telif geliri de kazanan bir yapım Stüdyosu olduğu için buna oldukça dikkat ettiklerini belirtiyorlar. Yani kısaca çalışmak isterseniz içiniz telif konusunda rahat olsun.

 

Ayrılık vakti geldi çattı. Bu hoş sohbetinden, samimi ve içten misafirperverliğinden dolayı başta Murat Aydemir’e ve FULLMEDYA ekibine teşekkür ediyoruz. Eğer FULLMEDYA ile tanışmak ve işlerini dinlemek isterseniz aşağıdaki linklerden merakınızı dindirebilirsiniz.

Hoşçakalın.

 

www.fullmedya.com

info@fullmedya.com

https://soundcloud.com/fullmedya

https://soundcloud.com/aydemirofficial