1. Radyo 45'lik Türkçe / Nostalji
 2. PowerTürk Türkçe / Pop
 3. X Radio Karışık / Rap
 4. Radyo Fenomen Yabancı / Pop
 5. JoyTürk Türkçe / Pop
 6. Virgin Radio Karışık / Rap
 7. Süper FM Türkçe / Pop
 8. Alem FM Türkçe / Pop
 9. Best FM Türkçe / Pop
 10. Kral FM Türkçe / Arabesk
 11. Radyo Arabesk Türkçe / Arabesk
 12. Karadeniz FM Türkçe / Karadeniz
 13. Power Pop Türkçe / Pop
 14. Radyo Tatlıses Türkçe / Pop
 15. Radyo D Türkçe / Pop
 16. Power FM Yabancı / Pop
 17. Fenomen Pop Yabancı / Pop
 18. Radyo Viva Türkçe / Pop
 19. SlowTürk Türkçe / Slow
 20. Metro FM Yabancı / Pop
 21. Power Love Yabancı / Slow
 22. PowerTürk En İyiler Türkçe / Pop
 23. Radyo 7 Türkçe / Karışık
 24. Kafa Radyo Türkçe / Pop
 25. Kral Pop Türkçe / Pop
 26. Virgin Radio Türkçe Rap / R&B
 27. Radyo Seymen Türkçe / THM
 28. Baba Radyo Türkçe / Arabesk

Haber

Radyo Trafik “Trafik Haftası” Kapsamında İki Özel Konuğu Misafir Etti
radyo trafik
Manşet

Radyo Trafik “Trafik Haftası” Kapsamında İki Özel Konuğu Misafir Etti 

Radyo Trafik’in 6 Mayıs Çarşamba günü gerçekleştirdiği “Trafik Haftası Özel” programının konukları, EGM Trafik Denetleme Şube Müdürü Ayhan Saraç ve EGM Eğitim Koordinasyon Şube Müdürü Tolga Hakan oldu.

Radyo Trafik ’te soruları yanıtlayan Saraç ve Hakan trafiğin salgından nasıl etkilendiği başta olmak üzere, EDS cezaları, elektrikli scooter ve fahri müfettişlik ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

 

Cezaların Bildiri Süresi Kısalacak Mı?

Kesilen cezaların yazıldığı tarihten 1 yıl sonrasına kadar tebliğ edilmesi kararı cezaların daha yüksek fiyatlarda kişilere ulaşmasına neden olurken caydırıcılık konusunda da olumsuz etkileri oluyor. Cezanın eğitici yanı olduğunu vurgulayan Ayhan Saraç “Bir ihlal yapıldığında ceza en yakın yerde kesilirse büyük caydırıcılığı olur. Bir gün sonra ya da akşamında bu hatanın bir daha yapılmamasını sağlar. Cezanın geç gönderilmesi bizce de doğru değil. Eds ihlallerinin bir yıl sonrasına değil 1 hafta içerisinde tebliğ edilmesi talimatını verdik. Cezaların ulaşamaması için elle tutulur sebepler olmalı. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde şube müdürleri bu cezaları bizzat kendileri takip ediyor. Hatta cezalarda artış gözlediklerinde görevli sayısını artırma talebinde bulunuyorlar. Biz de işlemlerin hızlanması için sayıları artırıyoruz” dedi.

Cezaların tablet üzerinden kesildiğine vurgu yapan Eğitim Koordinasyon Şube Müdürü Tolga Hakan ise “ ceza yiyen kişiler e-Devlet’e üyeyse direk sisteme düşüyor ve telefonlarına iletilebiliyor. Vatandaşlarımız E-Devlet’e üye olursa bu iş daha hızlanır…

 

Sürüş Güvenliği Açısından Hiçbir Belge Yok

Elektrikli Scooter’lar son günlerde yollarda bir hayli arttı. Araç ve yaya yollarında kullanılan Scooter’ların ciddi hızlara çıkabildiğini aktaran Saraç “ Sürüş güvenliği açısından hiçbir belgesi bulunmuyor. Maalesef İstanbul’da bir kişi bu aracı kullanırken kazaya karışıp hayatını kaybetti. Kayda geçmeyen birçok kaza da vardır. Biz bakanlıklara yazı gönderdik. Scooter’ler hakkında bilgiler istedik. Çünkü ciddi hıza da yükselebilen araçlar. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili de yeni kararlar alınacak” diye konuştu.

Hakan bu araçların Avrupa’da araç yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde kullanılmasına izin verilmediğini aktararak “Araç yoğunluğunun az olduğu yerlerde bir yan yol olması durumunda kullanılmasına izin veriyorlar. Bu konuyla ilgili çalışmalar önümüzdeki günlerde netleşecek” dedi.

 

FTM’lerin Yazdığı Tüm İhlaller Cezaya Dönüşmüyor

Dinleyenlerimizden gelen sorular arasında Fahri Müfettişlik görevini yürütenlerin yazdıkları tutanakların hepsinin cezaya dönüşüp dönüşmediği merak edildi. Bu konuda gelen tüm ihlallerin cezaya dönüşmediğinin altını çizen Trafik Denetleme Şube Müdürü Saraç “Ceza kesilen araçların gerçek olup olmadığına dair kontrolleri yapıyoruz. Araç varsa gerçekten o ilde bulunmuş mu onu netleştiriyoruz. Sistemimiz gelen bilgileri direk eşleştiriyor. Manuel değil sistemsel olarak bunu ortaya çıkartıyoruz. Yine hatalı cezaları da havuz da bekletiyoruz. Hata sistemsel mi yoksa bilgi aktarımın da mı yanlışlık oldu bunu netleştiriyoruz” diye konuştu.

 

Yaya Kazası Azaldı

Programda salgın dönemindeki tedbirler de ele alındı. Araç yoğunluğunun yollarda azalmasıyla yaya denetimlerinin daha çok arttığını belirten Müdür Saraç bu yılın ilk dört aylık dönemimde yaya kazalarında ölüm oranlarının %8’e kadar gerilediğini paylaştı.

Araçlar azalınca trafik denetlemeleri yapılmayacak gibi bir algının oluştuğunu ancak böyle bir durumun olmadığını anlatan Saraç “Özellikle otobüslerde oturma kurallarına çok dikkat ettik. Hatta trafik polislerimiz direk ulaşım firmalarına giderek çalışanlara kuralları anlattı. Bu süreçte yollarda ellerinde ateş ölçer olan polislerimizi gördük. Yine kısıtlamalar başladıktan sonra restoranların evlere servis hizmetleri arttığı için motorsiklet araç kontrollerimiz daha da arttı” dedi.

Tolga Hakan EGM olarak pandemiyle mücadele öncesi ve sonrası olarak denetimleri uygulamaya koyduklarını söyledi. “Şehirlerarası araç trafiği yoğunluk %5’lere düştü. Araç yoğunluğunun düşmesiyle beraber maalesef araç hızları arttı. Bunu engellemek için radar denetimlerine ağırlık verdik”

 

Sahte Seyahat Belgeleri Üretildi

Ayhan Saraç Şehir giriş ve çıkışlarında yapılan denetlemelerde sahte seyahat belgeleri gösterenlerin olduğunu açıkladı. Belgelerin e-Devlet üzerinden alınmasından kaynaklı sahte olduklarının kolay anlaşıldığını belirten Trafik Denetleme Şube Müdürü “Bunu iş haline getirip para karşılığı üretenlerin olduğu ortaya çıktı” dedi.

Saraç ayrıca kontrollerdeki kuyruğu uzatmak gibi, oradaki işlemleri yavaşlatmak gibi bir amaçlarının olmadığını paylaştı. “Ancak insanlar kontrol olan yerlerde beklemeyi göze almayıp yola çıkmamayı tercih ettiler.Denetim noktalarında birçok kurala uymayan kişiyi durdurduk. Bu sayede virüsün daha fazla yere yayılmasını engelledik”

Ağır Vasıtalara Ayrıcalık Tanıdık

Saraç kontrol noktalarında tedarik zincirinde yer alan ve tehlikeli madde taşıyan araçların geçişlerine öncelik tanındığını belirtti. Ancak bu tür araçların karıştığı kazaların arttığına dikkati çekerek “Küçük araçlar yoldan çekildikten sonra büyük araç sürücüleri hızlarını artırdı. 4 şeritli yollarda bile hatalı park etmekten kaynaklı ciddi kazalar meydana geldi. Küçük araçlar olduğunda büyük vasıta sürücüleridaha dikkatli davranıyor. Bunu fark ettik” dedi.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

Zorunlu alanlar *