Türkiye Musiki eserleri Sahipleri Meslek Birliği MESAM, radyocuların telif ödemelerinde indirim talebini geri çevirdi.

Türkiye korona virüs salgını yüzünden zor bir süreçten geçiyor. Karantina sebebiyle ekonominin dip yaptığı bu dönemi en az hasarla atlatmak için devlet, yerel yönetimler, şirketler, STK’lar üzerine düşeni yapıyor.

 

MESAM talebi geri çevirdi

Ekonomideki daralmaya bağlı olarak reklam gelirlerinde büyük kayıplar yaşayan radyo yayıncıları da Türkiye Musiki eserleri Sahipleri Meslek Birliği MESAM’ın kapısını çaldı. Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği URYAD, MESAM’dan telif bedellerinde yüzde 50 indirim ve taksitle ödeme talep etti. Ancak URYAD hiç beklemediği bir cevapla karşı karşıya kaldı.

 

[AdSense-A]

 

MESAM, “Bu süreçte ciddi ekonomik kayıplar yaşayan müzik sektörü esas itibarıyla yayıncılık sektöründen destek bekliyor” diyerek talebi geri çevirdi. MESAM’ın elini taşın altına koymamasından yakınan radyocular “indirim istedik, borçlu çıktık” yorumunu yaptı.

 

Reklam gelirleri diplerde

Radyo yayıncıları, sanatçıların emeğine büyük saygı duyduklarını belirterek halkın moralini yüksek tutabilmek için şartlara göğüs germeye çalıştıklarının altını çizdi. Tek kaynakları olan reklam gelirlerinin dip yaptığını anlatan radyo yayıncıları, bu yükü daha fazla taşımanın mümkün olmadığını vurguladılar.