Radyo Televizyon Üst Kurulu İzin ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı görevini yerine tam anlamıyla getirmiyor.

Bir çok yayıncı kuruluşa son zamanlarda çağrı adı değişikliği ile ilgili izinsiz kullanımından dolayı cezalar kesilmeye başlandı.

Yayıncı kuruluş sahipleri ise çağrı adı değişikliği müracaatlarını yaklaşık 1 yıl önce yaptıklarını ve müracaatları ile ilgili herhangi bir eksikliklerinin olmamasına rağmen RTÜK tarafından onaylanmadığını söylüyorlar. İzin ve Tahsisler Dairesi Başkanı Yasin bey’in ve ekibinin bu konuda tecrübesiz olduğundan şikayetçiler.

Muhsin Kılıç döneminde de sıkıntılar yaşanıyordu ama bu denli büyük değildi. En fazla 2 ay gibi sürede bir çok yayıncı problemine çözüm bulabiliyordu. Ah Muhsin Bey bu yayıncılar sizin kıymetinizi bilemedi. Şimdi mumla arıyorlar.

Şu an ki durumda ise yapılan müracaatların Üst Kurula sunulup sunulmadığı bile belli değil. Telefonla bilgi almak isteyenler muhattap bulamıyorlar. Çünkü muhattap olacak kişiler (İzin ve Tahsisler Dairesi Başkanı Yasin Bey ve ekibi) görevlerine yeni gelmenin heyecanıyla kendilerini kuruma ispatlamak için izinsiz çağrı adı değişikliği yapan kuruluşları tespit edip Üst Kurula sunuyorlar.

Yasin bey size bir sorumuz olacak. Onaylanmayan (onaya sunulmayan) çağrı adlarını tespit yapana kadar önce başvurusu yapılan çağrı adı değişikliğinin Üst Kurula sunulması gerekmez miydi? Bu aceleniz nedir? Yarın tüm yayıncılar tarafından bu yaptıklarınızla anılacaksınız.

Tüm yayıncıların RTÜK’ten beklentisi İzin ve Tahsisler Dairesi Başkanlığına Muhsin Kılıç gibi işi bilen birilerinin gelmesi ve kurumun adaletli olmasıdır.

Gelelim diğer soruya…

Yalova ve Gebze bölgelerinden yapılan yayınların İstanbul’da bir çok yayıncıyı enterfre etmesi ciddi mağduriyet yaşatıyor.

Yaklaşık 3 yıl önce Gebze ve Yalova için reflektörlü panel anten çalışması yapılmıştı. Bu çalışmadan sonra enterfre problemi oldukça azalmıştı. Fakat şu an Gebze ve Yalova’da bulunan yayıncılar RTÜK’ü dinlemeyerek bu panel antenlerini söktüler ve vericilerinin gücünü olması gerekenden çok daha fazla açtılar. Bu da İstanbul yayınlarını oldukça fazla etkilemeye başladı.

İzin ve Tahsisler Dairesi Başkanlığının Gebze ve Yalova’da tekrar bu sistemi devreye acilen sokması gerekmektedir. Yoksa İstanbul yayıncıları ile Gebze ve Yalova yayıncılarını karşı karşıya getirecektir. Bu konu sıradan bir enterfre problemi değildir.

Gelelim bir sonraki soruya…

RTÜK, TRT radyolarının verici güçlerini hiç inceliyor mu acaba ?

TRT’nin verici güçlerini olması gerekenden çok daha fazla açması bir çok yayıncıyı mağdur ediyor. TRT radyolarının enterfere problemini çözmek için acilen denetlenmesi gerekmektedir.

Gelişmeleri Radyocular.com‘dan takip edebilirsiniz.