Bu hafta röportaj köşemizde son zamanların en çok konuşulan show programlarından Şebeke program sunucularını ağırladık. Radyo Viva’da hafta içi her akşam 20:30 – 22:00 saatleri arasında yayında olan Vural Özkan ve Levent Aydoğan Radyocular.com’a konuk oldu.

1) Merhabalar Şebeke ailesi, Vural Özkan ve Levent Aydoğan’ı kısaca tanıyabilir miyiz?

Vural: 1999 yılından bu yana Türkiye’nin çeşitli radyolarında birçok farklı görevde bulundum. Bunların yanı sıra TV programları ve reklamlar seslendiriyorum.

Levent: 1995 yılında Samsun’un 19 Mayıs ilçesinde küçük bir radyoda başladı bu heves ve 2006 yılı itibari ile İstanbul’a yerleşip, çalışma hayatıma bu şehirde devam ediyorum. Radyoculuğun yanı sıra Türkiye’nin önde gelen aranjörlerinden biri olan Yıldıray Gürgen’in asistanlığını yapmaktayım.

2) Geçtiğimiz günlerde bu ikili ilk radyo programlarına başladılar. Bu fikir nasıl gelişti bizlerle paylaşır mısınız?

Aslında ilk değil. Biz şuan dinlediğiniz programı her sabah ve akşam evden işe gidip gelirken aramızda yapıyoruz zaten. Yayında olduğu gibi gerçek hayatta da bol bol  tatlı kavgalarımız oluyor. Bu durumu dışarıdan fark eden iç ve dış güçler. Bizi ikili program yapmamız konusunda cesaretlendirdi. Biz de kendi aramızda konuşup neden olmasın deyip Show Radyo ve Radyo Viva’nın Genel Müdürü Sayın Cüneyt Büyükyaka ile bu fikrimizi paylaştık.  Sağ olsun bize olan güveni ve inancı sayesinde de şuan bu programı dinleyicilerimizle buluşturuyoruz. Ayrıca isim isim geçmek gerekirse Gen. Yayın Yönetmenimiz Özay Şendir, Nihat Sırdar, Zeki Kayahan Coşkun, Ayhan Güngör, Güçlü Mete, Murat Seymen ve daha ismini sayamayacağımız birçok duayenin bizlere olan desteği için de teşekkür etmek isteriz.

3) Takipçilerimize programlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Programdan birkaç gün önce o akşam ne konuşacağımız hakkında kısa toplantılar yapıyoruz. Genellikle pek fazla fikir çıkmıyor J Yine programa az bir zaman kala toplanıyoruz ve mükemmeli yakalayıp “evet tamam işte budur” deyip ayaklarımızı uzatıyoruz. Ardından program saatimizi bekliyoruz.

Programın bir de görünmeyen kahramanı var. Suat abimiz J Müthiş bir adam ve onu herkesin tanıması gerektiğine inandığımız için de program içinde ona bir bölüm açtık. Twitter kullansa fenomen olabilecek bir adam. J

Şebeke’de en çok önemsediğimiz şey; biz eğleniyorsak dinleyici de eğleniyordur.

4) Şebeke programı yeni olmasına rağmen çok ciddi ses getirdi. Bunun sebebini düşündünüz mü hiç?

Bizler meslek olarak radyoculuğun yanı sıra profesyonel radyo dinleyicileri olarak da kendimizi tarif edebiliriz. İyi radyo dinleyicileri de bir süre sonra radyoda nelerin eksik olduğunu ve nelerin yapılması gerektiğini bilirler.

Başlarken en çok üstünde durduğumuz nokta samimiyetti. Eğer dinleyiciye karşı samimi ve dürüst olmazsak başarılı olamayacağımızı da biliyoruz.

5) Levent Aydoğan ve Vural Özkan ilk nasıl tanıştılar? :

2006 yılında Vural Özkan Alem FM’den Süper FM’e transfer oldu. Tam o sırada da ben (Levent) Alem FM’de göreve başladım. Aslında bir nevi halef selef gibi oldu. Ayaküstü kısa bir tanışmadan sonra ortak arkadaşlarımız sayesinde arkadaşlığımız ve dostluğumuz kalıcı bir hal aldı. O gün bugündür birbirimizden hiç ayrılmadık. Hatta evlerimiz bile aynı semtte.

6) Radyo ve radyoculara hak ettikleri değer veriliyor mu sizce?

Radyoların reklam pastasından hak ettiği değeri almadığını düşünüyoruz. Radyo aslında kitlelere ulaşma konusunda en hızlı ve etkili mecraların başında geliyor. Umarız reklam verenler de radyoların önemini anlar ve hak ettiği değeri verirler.

Radyoculara gelecek olursak, daha çok değer verildiği günleri görmeyi çok isteriz.

7) Son zamanlarda hangi radyoyu açsak show programı duyabiliyoruz. Bu konu hakkında neler düşünür şebeke ailesi?

Radyolarda show programlarının artmasının sektör açısından faydalı olduğunu düşünüyoruz. Dinleyicinin radyoları müzik kutusu olarak görmediğinin bir göstergesi bu aslında. İnsanlar radyolarını eğlenmek,streslerini atmak ve bilgilenmek için açıyorlar. Show programlarının da bu istekleri karşılamakta önemli rol oynadığı kanısındayız.

8) Türkiye’nin önde gelen produksiyon ekiplerindensiniz. Produksiyon anlamında da çalışmalar devam ediyor değil mi?

Evet sadece programcı değiliz. Show Radyo ve Radyo Viva’nın prodüksiyon ekibiyiz de aynı zamanda. Gün içinde radyolarımızın prodüksiyonları ile ilgileniyor akşamları da program yapıyoruz.

9) Satış Ofisi ailesi olarak 1. Radyo Oskarlarına adaysınız. Nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?

Radyo prodüksiyonu dalında ilk kez gerçekleşen bir ödül töreni olacak. Ve buna çok memnun olduk. Prodüksiyonun radyolardaki değerinin anlaşılması açısından büyük bir adım olduğu fikrindeyiz. Radyo Oskarlarına bu fikirlerinden dolayı teşekkür ederiz. Diğer kategorilerde de grup olarak iddialıyız.

10) Takipçilerimiz radyonuza, programlarınıza ve size nasıl ulaşabilirler?

Şebeke’yi hafta içi her akşam 20:30’da Radyo Viva’da canlı olarak dinleyebilirler. Ayrıca

https://www.twitter.com/sebekeradyo

https://www.facebook.com/sebekeradyo sosyal medya hesaplarımızdan kolaylıkla ulaşabilirler.

11) Son sorumuz radyocular.com hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Radyo ve radyoculara kendilerini anlatma ve tanıtma fırsatı sunduğunuz için teşekkür ederiz. Yaptığınız işin sektör açısından önemi tartışılmaz. Başarılarınızın devamını diliyoruz.

Bize ayırdığınız değerli vaktinizden dolayı teşekkür ederiz.

Biz çok teşekkür ederiz.