.

99.0 Mhz. Radyo Karmatürk’ün hafta içi her gün 10:00 – 14:00 saatleri arasında yayında olan deneyimli ve başarılı programcısı Seda Şenyurt ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

İşte O Röportaj;

1) Seda Hanım Merhabalar öncelikle sizleri kısaca tanıyabilir miyiz?

Merhabalar. 1987 İstanbul doğumluyum. Çok küçük yaşlarda evde sesimi kasetlere kaydederek büyük bir ciddiyetle radyo programı yapardım. Bu bir heves olmaktan çıkmıştı artık. Bu benim mesleğim olmalı dedim ve diksiyon eğitimi aldıktan sonra Alem FM’de ilk canlı yayınıma çıktım. Elbette asistan olarak 🙂 Öyle kolay mı “radyocu” olmak… CD’lerin tozunu almışlığım da var yani. 17 yaşımdan beri de  radyo ve televizyon sektöründeyim.

 

2) Radyoyla kesişme noktanız nasıl oldu? Bizlere anlatır mısınız?

Çok yakın bir arkadaşım Alem FM’de görevliydi. Radyoyla ilgili her şeyi öğrenmek istediğimi ve yayıncı olmak istediğimi biliyordu. Diksiyon eğitimi de aldığımı öğrenince “hemen radyoya gel asistan arıyorlar” dedi. Uçtum 🙂 Joker Abdül ile yayına girmiştim. Böylece radyo maceram başlamış oldu. Ordan Karadeniz’in Sesi Radyosuna geçtim ve yayına, prodüksiyona, müzik direktörlüğüne dair çoğu şeyi orada öğrendim. Okul gibiydi..

Dört yıl sonrasında ise daha fazlasını katmalıyım kendime dedim ve reklama da el attım 🙂 NumberOne Media Group’ta reklam departmanında görev aldım. O da yetmedi Eğitişim Kariyer Enstitüsünden Reklamcılık eğitimi aldım. Reklam iyi güzeldi ama “yayın yapmayı özledim ben!” dedim ve İstanbul FM’de dolu dolu bir, üç buçuk yıl geçirdim.Yayın anlamında beni doyuran bir yerdi. Sonrasında N.A.R. GROUP RADYOLARI ile anlaştık. Yayını ve reklamı birlikte yürütüyorum şu anda. İki sevdiğim iş bir arada daha ne istenir.

 

3) Radyo Karmatürk’te yaptığınız programlar hakkında bilgi verir misiniz?

Karmatürk’te hafta içi her gün 10:00-14:00 saatleri arasında

“Bi’şi Dicem” isimli programla yayındayım.

Programın adı üzerinde bi’şi diyorum 🙂 Özellikle de yayınladığımız şarkılara o şekli veren değerlilerden bahsediyorum, gündeme ve magazine dair haberleri de buluyor dinleyen.

 

4) Radyoculuğun sizdeki önemi nedir ?

İnsanlara müzik yoluyla ulaştığım için, fikirlerimi söyleyebildiğim için 11 yıldır ayrılamıyoruz düşünün önemini..

 

5) Radyoya ilgi duymamış olsaydınız hangi mesleği tercih ederdiniz?

Az önce de bahsettiğim gibi reklamcılık alanında devam ederdim.

 

6) Sizce geçmişten günümüze baktığımızda genel olarak radyo programcıları hakkettiği yerde mi ?

Hakettiği yerde olan var olmayan var ama artık sanatçılara da,radyo programcılarına da çok kolay ulaşılıyor sosyal medya sayesinde. Bu durumun iyi tarafı da var kötü tarafı da. Hiçbir şey gibi bu da 15-20 yıl önceki gibi değil maalesef.

 

7) Radyocular.com hakkında neler düşünüyorsunuz? Son olarak eklemek istediğiniz birşey var mı?

Radyo ile ilgilenen ve değer veren birilerinin olması çok ama çok mutluluk verici. Radyocular.com ailesine teşekkürler. Başarılar diliyorum.