Bu haftaki röportaj köşemize Karadeniz FM’de hafta içi her sabah 07:00 – 09:00 saatleri arasında yayında olan radyo programı sunucusu Adem Metan’ı ağırladık. Yapmış olduğumuz söyleşide gerçekçi ve samimi açıklamalarda bulunan Adem Metan dahada çok dikkat çekecek gibi..

1) Bizler Adem Metan’ı projeleriyle yaptığı işlerle tanıyoruz. Adem Metan iç dünyasında nasıl biri, bize bilinmeyen yönlerinizden bahseder misiniz?

İlk soru direk kalenin içini fetih etmeye yönelik 🙂 Ben iş aşığı bir kişiyim evimde, çalışma ofisimde daha çok vakit geçirmeyi seviyorum. Akşamları eğer çok önemli bir işim yoksa kesinlikle evimde olurum belirli saatlerde mutlaka kitap okurum ve kültür dergilerini takip ederim sonrası malum zaten radyo yayını hazırlıkları.

 

2) Mikrofon biz radyocuların değişmeyecek olan tek aşkı. Adem Metan’ın mikrofonla tanışma hikayesini öğrenebilir miyiz?

Bir çok üstad var meslekte her birinin ayrı hikayesi şüphesiz vardır ama ben ilk günden bu noktaya kadar kimsenın selamını kullanarak hiç bir zaman kapı açmadım.

Babamı fizik tedavi için hastaneye götürmüştüm o dönemde aynı zamanda internet üzerinden yayınlar yapıyordum hastanede babam fizik tedaviye girdikten sonra ben karnımı doyurmak için büfe ararken Yanlışlıkla radyonun içine girmişim ( Bir iş hanı içerisinde) derken bu günlere ilk adım olarak başladık 2007 ‘li yıllardı.

 

3) Karadeniz FM’de hafta içi her sabah insanları uyandırmak, onları güldürmek zor iş olsa gerek. Adem Metan programlarında nelere dikkat ediyor?

Ben yaklaşık 6 yıldır her gece mutlaka programa hazırlanırım. Öncesinde çok dikkat etmezdim ama ne zaman ki dinleyenin karşısına hazır çıkmaya başladım bilgili görüldüm dedim ki sistem bu; bu yolda devam. Türkiye’de gerçekten çok iyi radyocular var ve çok önemli işlere imzalar atıyorlar. Benim hiç ”Bir” olmak için iddiam olmadı ama iyi olmak için ismi biraz daha ileri taşımak için hep iddialı oldum o sebep ile bizim radyo yayını ağırlıklı mizah içeriyor yayında konuştuğum her cümlenin en az on tekrarını öncesinde çalışıyorum.

 

4) Sabah Drive Time saatinde güçlü rakipleriniz varken dinleyiciler neden Adem Metan Show dinlesin? Açık konuşmak gerekirse programınızın diğer programlardan farkı nedir?

Ben samimi olmaya gayret ediyorum.

Dinlemek, dinlenmek güzel şey…

gördüğüm o ki hatrı sayılır bir kitlemiz var Allah ayırmasın.

kimseye de beni neden dinliyorsunuz şeklinde amatörce bir soru sormadm 🙂

 

5) Bu piyasada bir çok kişi ne mücadeleler vererek yayıncı olmayı başardılar. Özellikle son zamanlarda herkesin radyocuyum dediğini ve gerçekten de bir radyo yayını yaptığını görebiliyoruz. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben hiç bir Meslektaşım hakkında yorum yapmam, yani artık yapmıyorum.

Zaman iyi ve kötüyü ayırmak için en güzel ”elek”tir.

 

6) Düzenlediğiniz organizasyonlar, yaptığınız projelerle adınızdan sıkça bahsettiriyorsunuz. Adem Metan hakkettiği değeri görebiliyor mu? Ya da radyocular hak ettiği değeri görebiliyor mu diyede sorabiliriz.

Hak etmek derken para kazanıyorsan değeri görüyorsundur yoksa kimse seni elinde çiçek ile karşılamaz. Önce insan kendi değerini bilmeli.

 

7) Özellikle yazarlık kabiliyetiniz ile kitaplarınızda raflarda yerini aldı. Kitaplarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Ben kitaplar konusunda son derece başarısız oldum. Sadece yalnızlığın sen tonu çok iyi gitti. Diğer 3 kitap neredeyse hiç satmadı sanırım daha çıkarmam.

 

8) “Meyve veren ağaç her zaman taşlanır” derler. Yaptığınız projelerden dolayı taşlandığınız oldu mu? 🙂

Fazlasıyla.

Fazlasıyla zarar gördüm, görüyorum…görücem ancak kazanan ben olacağım tek inancım bu.

 

 Çok teşekkür ediyoruz Adem Bey, son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı? 

Herşey herkes için güzel olsun.