Alem FM’in ve son zamanların en çok sevilen, dinlenen ve ilgi gören radyo show programcısı Fatih YILDIRIM, Radyocular.com’a konuk oldu. Yaptığımız keyifli söyleşide önemli açıklamalarda bulunan YILDIRIM, daha da çok dikkat çekecek gibi.

İşte O Röportaj;

  • Fatih Bey, bize kendinizi tanıtın demeyeceğim çünkü artık Türkiye sizi tanıyor. Nasıl bir mikrofon aşkıdır ki bu çok kısa sürede yaptığınız yayınlarla herkese kendinizi tanıttınız?

Öncelikle teşekkür ederim. Tanınmak zannedildiği gibi keyifli bir şey değil 🙂 Aslında amacım tanınmakta değil.  Sadece işimi yapmak. İnsan işini yaparken beyin orgazmı yaşıyorsa, işinin sonuçları pozitif veya negatif, her ne olursa olsun katlanır ya da mutlu olur sonsuza dek.

Mikrofon aşkı çok eskilere dayanıyor. Yaklaşık 4-5 yaşlarıma. Hala var mı bilmiyorum ama evlerde mevlit okutulurdu eskiden. Hocalarında mikrofonu olurdu. Ben çok iyi hatırlıyorum o yıllarda mevlit bitince mikrofonu elime alayım bende bir şeyler söyleyeyim diye bir sürü dua ezberlemiştim :)) Hem takdir topluyordum ve elimde mikrofon amacıma ulaşmıştım :))

 

  • Özellikle toplumumuz radyo dinleme alışkanlığını kaybetmişken sizin sosyal medya hesaplarınıza gelen mesajlarda yeniden radyoyu sevdirdin bize gibi olumlu tepkiler geliyor. Bunun sebebi sizce nedir?

Aslında radyoda yeni bir ses duyan ortalama bir dinleyici mutlaka tweet atar mesaj atar mail atar. Radyoyu yeniden sevdirdiniz gibi. Bunu neden söylüyorum; çünkü yıllardır mikrofonun başında siyasilere “oturduğun koltuğu bırak artık” diye hem iğreti siyasi mizah yapıp hem de yıllardır aynı çelişkiyi kendisi sunan, mikrofonu bir türlü bırakmayan radyocular yüzünden ortaya yeni bir şeylerde çıkmıyor. Doğal olarak dinleyici ortaya çıkan yeni bir sesi yeni bir programı sahipleniyor. Ona iyi geliyor. Çünkü yeni.

 

  • İnsanları güldürmek ve onlara enerjinizi yansıtmak veya aktarmak bir hayli zor olsa gerek. Fatih YILDIRIM programlarında neye dikkat ediyor ki dinleyiciler onu bu kadar çok seviyor?

Tek dikkat ettiğim kalitedir. Çaldığım müziğin de bağlanan dinleyicinin de söylediklerimin de kaliteli olması yeterli. Yoksa bugün çok komik olmalıyım, hadi biraz daha güldüreyim diye bir derdim hiç olmadı.

 

  • Show programı yapan birçok radyo programcısı var. Özellikle bu kadar çok show programcısı içerisinde insanlar neden sizi tercih etsin. Bize programlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Sorunun cevabı çok basit. Çünkü bizde SİYASİ ŞAKA YOK! Birilerine giydireyim karşı taraftan dinleyici toplayayım. Ona buna burnumu sokayım derdim yok. Bu işin kolay tarafıdır. Pencere kenarında oturun sokaktan geçen herkese bir kulp takın. Sonra eğlenin. Mesela yarın deneyin. O kadar kolay ki. Ben kolay sevmiyorum.

 

  • Türkiye’nin dört bir yanından canlı yayınlar gerçekleştirdiniz, dinleyicilerinizle buluştunuz. Şöyle genel olarak baktığımızda dinleyici ne istiyor radyo programcısından?

Türkiye turunda birebir konuşma kaynaşma imkânı buldum dinleyiciyle. Ve doğudan batıya kuzeyden güneye her tarz dinleyiciyle birebir sohbet ettim.

Burada dinleyici iki türlü. Birincisi sadece müzik dinlemek isteyen dinleyici, ikincisi “konuşun abi ses duymak istiyoruz” diyen dinleyici. Sadece müzik dinlemek isteyen dinleyicinin ne istediğini az çok tahmin edersiniz.

Konuşan radyocudan dinleyicinin istediği öyle zannediyorum ki o an istediğine cevap verebilmesi. Gülmekse gülmek , aşk acısı çekmekse biraz daha ağlayabilmek.

 

  • Birkaç isim dışında radyo programcılarına değer verilmediğini de görebiliyoruz. Bu konu hakkında düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Eden bulur 🙂

 

  • Bizi takip eden radyo dinleyicileri neden “İzlenecek Bi’şey Değil” programını dinlesin. Yani diğer radyo show programlarından farkı nedir?

Bence dinlememeliler. Hiç komik değil!

 

  • Peki size bundan 5 yıl önce seni Türkiye tanıyacak deselerdi nasıl bir cevap veya tepki verirdiniz?

5 yıl daha pijamalarımla bakkala gidebilirim yani, vakit daralıyor stresine girerdim 🙂

 

  • “Kendi kendine konuşana radyocu derler” kitabının yazarısınız. Yeni bir kitap çalışmanız var mı? Bununla beraber bize projelerinizden de bahsedebilir misiniz?

Evet, o kitabı yayımladık ama sınırlı sayıdaydı. Şimdi ikincisini yazıyorum. Bir de bir TV programı konsepti hazırlıyorum. Evde çoğu zaman ya seslendirme yapıyorum ya da kâğıt kalem elimde bir şeyler karalıyorum. Proje çok var ama şuan burada anlatıp röportajı okuyan meslektaşlarıma kaptırmak istemem 😉

 

  • Son olarak Radyocular.com ile alakalı düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Sizi yakından takip ediyorum. Rica ediyorum kalitenizi bozmayın. Bozmadıkça CANIMSINIZ 🙂 Başarılar diliyorum. Her gün mutlaka bir defa radyocular.com dayım. Ne olmuş ne bitmiş öğrenmek için güvenilir kaynaksınız. Teşekkür ederim.

Bize ayırdığınız değerli vaktinizden dolayı teşekkür ederiz. İyi çalışmalar.